Gå till innehåll
Laddar sidfot
Varukorg
Du har 0 produkter i din varukorg.
Favoriter
Varukorg
Du har 0 produkter i din varukorg.
KampanjerKundserviceKloka RådHitta apotekKundklubbTjänsterVarumärkenDoskund
Hem/Produkter/Allergi/Pollenallergi/Allergitabletter vid pollenallergi/Fexofenadin Apofri
Apofri, Läkemedel

Fexofenadin Apofri, filmdragerad tablett 120 mg, 30 st

Webbpris
109kr
Butikspris: 159 kr,
Jmfs.pris: 3,63 kr / dygn (1 tablett(er))
0
109kr
0

Fexofenadin 120 mg

Lindrar nysningar, nästäppa och kliande ögon vid pollenallergi. Verkar inom 1 h, 24 h effekt, fr 12 år. Gravid fråga läkare.

Finns i lager online


Ingen vald butik

Välj för att se lagerstatus

Läkemedel. Läs bipacksedeln noga före användning

Beskrivning

Fexofenadin Apofri tabletter 120 mg
Receptfritt läkemedel för lindring av allergiska besvär vid hösnuva hos vuxna och ungdomar från 12 år.

Fexofenadin Apofri innehåller fexofenadinhydroklorid, ett antihistamin som används vid säsongsbunden allergisk rinit (hösnuva, till exempel pollenallergi). Symtomen kan omfatta nysningar, rinnande eller täppt näsa samt kliande, röda och vattniga ögon.

Läs alltid bipacksedeln noga eller gå in på fass.se för mer information.

Användning & Dosering

·       Vuxna och ungdomar från 12 år:

·       1 tablett (120 mg) en gång dagligen.

·       Ta tabletten med vatten, före måltid.

·       Kontakta läkare om symtomen inte förbättras eller förvärras efter 7 dagar.

·       Använd inte läkemedlet i mer än 3 månader utan att rådgöra med läkare.

Graviditet & amning

·       Ska endast användas under graviditet efter läkares rekommendation.

·       Rekommenderas inte under amning.

Hur verkar Fexofenadin Apofri?

Fexofenadin är ett antihistamin som motverkar effekten av histamin, vilket bidrar till att lindra allergiska symtom.

Förvaring

·       Förvaras utom syn- och räckhåll för barn.

·       Förvaras enligt anvisning på förpackningen.

Innehåll

Aktiv substans: fexofenadinhydroklorid. Varje tablett innehåller 120 mg fexofenadinhydroklorid.

Övriga innehållsämnen:

·       Tablettkärna: mikrokristallin cellulosa, majsstärkelse, kroskarmellosnatrium, povidon, magnesiumstearat.

·       Filmdragering: hypromellos, titandioxid (E171), makrogol, gul järnoxid (E172), röd järnoxid (E172).

Bipacksedel
Läs noga före användning
Välvald
Läs mer om välvald
  • Vanliga frågor
  • Kundservice
  • Hitta apotek
Trygg E-handelApotek med tillstånd av LäkemedelsverketKlicka här för att kontrollera om webbplatsen är laglig

Handla som vårdgivare och företag

Vi erbjuder läkemedel, apoteksvaror, förbrukningsmaterial och utbildningar.
För vårdgivare och företag

Dosförpackade läkemedel

Du som vårdgivare kan få patienternas mediciner färdigsorterade i dospåsar.
Läs mer om Apodos

Ladda ner vår app

Ladda ner via App StoreLadda ner via Google Play

Leveransalternativ

Postnord logotyp
Instabox logotyp
Airmee logotyp
Bring logotyp
Gordon logotyp
Early Bird logotyp

Betalningsalternativ

Klarna logotyp
Visa logotyp
Mastercard logotyp
American Express logotyp
Walley logotyp
Trustly logotyp
Klarna logotyp
Apple Pay logotyp
Google Pay logotyp
  • Köpvillkor
  • Integritetspolicy
  • Cookiepolicy
  • Kundklubbens medlemsvillkor
  • Tillgänglighet
© Apoteket AB 2009 - 2026-05-13 20:23:48