Gå till innehåll
Laddar sidfot
Varukorg
Du har 0 produkter i din varukorg.
Favoriter
Varukorg
Du har 0 produkter i din varukorg.
KampanjerKundserviceKloka RådHitta apotekKundklubbTjänsterVarumärkenDoskund
Hem/Produkter/Allergi/Pollenallergi/Allergitabletter vid pollenallergi/Cetirizin Apofri
Apofri, Läkemedel

Cetirizin Apofri, filmdragerad tablett 10 mg, 30 st

Webbpris
55kr
Butikspris: 65 kr,
Jmfs.pris: 1,83 kr / dygn (1 tablett(er))
0
55kr
0

Cetirizin 10 mg

Mot klåda, nysningar, snuva och ögonsymptom vid allergi. Fr 6 år. Lindrar efter ca 1 tim. Gravid fråga läkare.

Finns i lager online


Ingen vald butik

Välj för att se lagerstatus

Läkemedel. Läs bipacksedeln noga före användning

Beskrivning

Cetirizin Apofri® 10 mg tabletter 30 st
Receptfritt läkemedel för tillfällig lindring av allergiska besvär hos vuxna och barn från 6 år

Cetirizin Apofri® är ett receptfritt läkemedel som används vid tillfälliga allergiska besvär, såsom nysningar, rinnande näsa eller kliande ögon. Vanliga orsaker kan vara exempelvis pollen, pälsdjur eller kvalster. Produkten kan användas av vuxna och barn från 6 år.

Läs alltid bipacksedeln noga eller gå in på fass.se för mer information.

Användning & Dosering

·       Vuxna och ungdomar över 12 år: 1 tablett en gång dagligen.

·       Barn 6–12 år: ½ tablett två gånger dagligen.

·       Tabletterna sväljs hela med vätska och kan delas vid behov.

·       Kontakta läkare om behandling behövs längre än 14 dagar.

Graviditet och Amning

Rådgör alltid med läkare innan användning om du är gravid eller ammar.

Så verkar Cetirizin Apofri®

Cetirizin tillhör gruppen antihistaminer och verkar genom att blockera effekten av histamin – ett ämne som kroppen frigör vid allergiska reaktioner.

Förvaring

Förvaras i rumstemperatur utom räckhåll för små barn.

Innehåll

Aktiv substans:1 filmdragerad tablett innehåller 10 mg cetirizindihydroklorid.

Övriga innehållsämnen: laktosmonohydrat, majsstärkelse, pregelatiniserad majsstärkelse, talk, magnesiumstearat, hypromellos, makrogol och titandioxid (E171).

Viktigt att veta

Cetirizin Apofri® är ett läkemedel. Använd det enligt anvisningarna i bipacksedeln. Kontakta sjukvårdspersonal om du är osäker eller om symtomen kvarstår.

Bipacksedel
Läs noga före användning
Välvald
Läs mer om välvald
  • Vanliga frågor
  • Kundservice
  • Hitta apotek
Trygg E-handelApotek med tillstånd av LäkemedelsverketKlicka här för att kontrollera om webbplatsen är laglig

Handla som vårdgivare och företag

Vi erbjuder läkemedel, apoteksvaror, förbrukningsmaterial och utbildningar.
För vårdgivare och företag

Dosförpackade läkemedel

Du som vårdgivare kan få patienternas mediciner färdigsorterade i dospåsar.
Läs mer om Apodos

Ladda ner vår app

Ladda ner via App StoreLadda ner via Google Play

Leveransalternativ

Postnord logotyp
Instabox logotyp
Airmee logotyp
Bring logotyp
Gordon logotyp
Early Bird logotyp

Betalningsalternativ

Klarna logotyp
Visa logotyp
Mastercard logotyp
American Express logotyp
Walley logotyp
Trustly logotyp
Klarna logotyp
Apple Pay logotyp
Google Pay logotyp
  • Köpvillkor
  • Integritetspolicy
  • Cookiepolicy
  • Kundklubbens medlemsvillkor
  • Tillgänglighet
© Apoteket AB 2009 - 2026-05-13 20:14:33